Friday Night Buckets

basketball-615x400-300x195

Boys Basketball

Waterford 105  Heatly 20

Leading Scorers:  Fordians – Mike Talavera 34    TJ Kelley 16      Heatly –  Christian Sogardorf  6

Key Stat:  The Fordians hung 38 points on the  board in the first period and cruised to the one-sided decision.

Take Away:  Waterford wins in a mismatch here but the Fordians are a good basketball team that will be a tough out for anyone this year.

 

Lake George 51  Stillwater 49

Leading Scorers:  Lake George – Cameron Orr 16   Juan Garcia 14        Warriors – Josh Luca 15   Brian McNeil 12

Key Stat:  Lake George used a 16-13 advantage in the final frame to pull out the narrow “W” in the Lake George Tip-Off Tourney.

 

Saratoga Catholic 64  Galway 52

Leading Scorers:  Saints – Robbie Bolen 33   Jordan Catone 12         Galway – Ryan Bredan 13

Key Stat:  The Saints jumped out to a 19-4 lead after the first quarter and rode that cushion to the season-opening victory in the Beson Memorial Tournament.  Spa shot it well from deep, bottoming 13 triples with Bolen connecting on seven.

 

Hoosick Falls 57  St Lawrence 44

 

Girls Basketball

Cohoes 37  Stillwater 29

Leading Scorers:  Tigers – Olivia Huneau 15       Warriors – Trinity Cutler 8     Marley Mueller 7

Key Stat:  In a low scoring affair, free throws played a major part with Cohoes converting on 11 of 24 attempts, while Stillwater managed just 3 of 9.

 

Mechanicville 56  Watervliet 23

Leading Scorers:  Red Raiders – Chloe Goverski 12      Charli Goverski 10     Gianna Cavotta 10     Jada Brown 8         Cannoneers – Amai Maldonado 10

Key Stat:  Trailing 9-8 after one, the Raiders outscoring V’liet 34-4 over the middle two periods in posting the dominant “W”.

 

Galway 43  Spa Catholic 40

Leading Scorers:  Galway – Ryan Ripepi 13     Emma Spadaro 10     Morgan Drouin 10    Saints –  Ashley Upson 12

Key Stat:  Galway knocked down five 3-pointers and put three players in doubles to post the win in the Beson Memorial Tournament.

 

 

Mechanicville Girls Basketball Preview

redraider

Head Coach:  Blaine Goverski

2018-19 Record:  17-8  Section II Champs

Key Returning Players:  Charli Goverski  Jada Brown Amy DiSiena  AJ Analdo  Gianna Cavotta

Fresh off a Section Class B championship a year ago, the Red Raiders bring back nearly everyone and are primed and ready for a big 19-20 campaign.

“We have waited for this year to come and it is here,” said head coach Blaine Goverski.  “The girls have been playing all summer long, weight lifting and looking forward to this year.”

Last year the Raiders brought to the floor an up tempo style of play and look for little to change this season according to Goverski.  “Our team speed and athletic ability are keys for us.  We play with a fast pace, pressing and running the floor,” he continued.  “All five players on the court are capable of scoring.  We have experience and a deep, athletic bench.”

After winning Section II last year the Mechanicville mentor said the biggest challenge for this season will be, “To keep everyone hungry and get back to playing with urgency every night.”

Goverski touts Cambridge, Tamarac and Hoosic Valley as top contenders for the Wasaren crown this year in a league where there are no nights off.

A key phrase for this year’s version of the Raiders is, “Make our shining moments for our team together ,” according to the head coach.  “If we play together we have a lot to look forward to this year.”

 

 

Mechanicville Boys Basketball Preview

redraider

Head Coach:  Rian Richardson

2018-19 Record:  12-10

Key Returning Players:  Anthony Atalla  Josh Germaine  Luci D’Ambro  Devin Garland  Tyler Dion

A year ago Mechanicville flashed the ability to play with anyone, and with plenty of returning talent from that squad, hopes run high in Raider Nation this season.

Coach Richardson likes what he’s seen thus far from his group.  “Our practices have been so competitive that each individual has improved which makes our team better each day. Each player brings a little something different to our team in a positive way.”

Richardson highlighted his squads work ethic, ” We’ve worked really hard early, starting back with our open gyms in April.”

The head coach touts the Raiders speed and quickness as strengths that, “Will help us defend and create mismatches offensively” and “Our experience, which should also be beneficial.”

As for keys to Mechanicville’s success this season Richardson pointed to teamwork.

“We will need to play as a team and share the ball to be successful.  Guys are currently learning their roles and if everyone buys in we will be competitive.”

Regarding his thoughts on contenders for the league crown Richardson offered, “We hope to be at the top when the season ends and we realize it won’t be easy.  Hoosick Falls returns five starters that lost in the Class C final last year.”

The Mechanicville mentor concluded by saying he wants, “People to say that we play the game the right way.”

Look for that, as well as a run at the Wasaren title from these Raiders, this season.

 

 

 

Wasaren Girls Soccer All-Stars

soccer-ball1

Offensive Player of the Year:  Brooke Pickett     Stillwater

Defensive Player of the Year:  Keelyn Peacock   Stillwater

First Team

Ryleigh Hopeck        Mechanicville       Jr.    Def

Savannah Bowe        Mechanicville      Sr.    GK

Teya Staie                 Stillwater              Jr.     F

Devon Wagner          Stillwater              Jr.     M

Jada Brown               Mechanicville       Sr.    M

Brynn Murphy           Mechanicville      So.    F

Lily Phillips                Cambridge           Jr.     F

Vanessa Evans           Cambridge           Sr.     F

Neveah D’Aloia          Mechanicville      So.    M

Samantha Lanoue     Hoosic Valley       Sr.     M

Sophie Champagne   Tamarac                So.    M

Maggie Brown            Hoosick Falls       Sr.     M

Molly Brophy              Greenwich           Jr.      Def

Addyson Galuski         Waterford            8th     M

Lauren Maher             Spa Catholic        Sr.      F

 

Second Team Continue reading

Wasaren Volleyball All-Stars

thCA8XNZSH

MVP:  Gabriella Cellucci      Tamarac     Sr.   OH

First Team

Giuliana DiCarlo        Tamarac             Sr.   S

Kaitlin Coleman         Mechanicville   Sr.   S

Shannon Brown         Hoosic Valley    Sr.   S

Adrianna Roarke        Cambridge        Sr.   S

Haley Russell               Waterford         Sr.   S

Catrina Murphy           Tamarac            Jr.   MH

Lyndsay Robens          Mechanicville   Sr.   MH

Eden Bailey                  Cambridge         Sr.   OH

 

Second Team

Kerianne Bugbee         Tamarac            Sr.   MH

Alivia Wood                  Mechanicville   Sr.   OH

Emaleigh Peckham      Hoosic Valley    Jr.   MH

Olivia Smith                   Hoosic Valley   Sr.   OH

Alice Roosevelt              Cambridge        Sr.   MH

Grace O’Reilly                Spa Catholic      Sr.   OH

Kyleigh Frank                Stillwater           Sr.   MH

Ayden Richard               Waterford         Sr.   MH

 

Honorable Mention

Tamarac:  Melissa Washock

Spa Catholic:  Allison Motler

Hoosic Valley:  Rachael Gregg  Katelyn St.Gelais

Cambridge:  Katie Simon  Maria Teal

Mechanicville:  Erin Salvadore

Waterford:  Skylar Kennedy

Volleyball Sectionals

thCA8XNZSH

With all Section II tournaments moving closer to crowning classification champions, the girls volleyball tournament will play it’s semifinal matches on Tuesday with the Bengals of Tamarac very much in the mix.

In the opening round of the Class C tournament, while #2 Tamarac received a bye, #12 Hoosic Valley and # 7 Mechanicville drew first round opponents, and both squads posted straight set”W’s” to advance, with the Valley eliminating #5 Greenville and the Raiders turning back #10 Chatham.

In the quarterfinals Hoosic Valley fell 3-2 to the Blackbirds of Voorheesville, and in an all-Wasaren match, Tamarac slipped past Mechanicville 3-2.

In a pair of semifinal matches on Tuesday, with the top four seeds having all advanced, it plays out in Gloversville with #1 Lake George vs. #4 Voorheesville at 5 p.m. and #2 Tamarac taking on #3 Fonda in the nightcap at 7 p.m.

The Class C championship match is scheduled for Friday at 5 p.m. at Saratoga High School.

Schuylerville Tops Red Raiders

soccer-ball1

Sixth-seeded Schuylerville, behind goals from Liam Armstrong and Zach Saddlemire slipped past the second-seeded Red Raiders of Mechanicville in a Class C boys soccer semifinal at Mohonasen on Wednesday.

The Black Horses took a 1-0 lead about five minutes in on a deflected shot by Armstrong that found the side net for the only score of the first half.

Early in the second half the Raiders just missed on scoring opportunities, hitting the cross bar on a pair of shots and then misfiring on a penalty kick.

The game score stood until Saddlemire’s scoring strike late in the second half sending Schuylerville to the championship game where they’ll face top-seeded Ichabod Crane on Saturday at Colonie.

Mechanicville wraps up a fine season earning the Wasaren title and finishing with a 14-5 overall mark.

 

Girls Soccer; Raiders, Warriors Advance

soccer-ball1

The Section II soccer tournament continued to eliminate pretenders from contenders on Tuesday with quarterfinal action in Class C while semifinals were played in the B classification.

Class B

Mechanicville 2  Holy Names 1:  Trailing 1-0 at the break, Mechanicville connected on a pair of second half strikes to post the come-from -behind “W” over Holy Names and advance to the Class B championship match on Friday at Lansingburgh.

A first half tally by Ava Panto gave Holy Names the early 1-0 nothing advantage that they took to the half.

But after intermission the Raiders answered with Jada Brown connecting on the equalizer and a minute later finding the back of the net for the eventual game-winner.

Raider keeper Savannah Bowie (12 saves) and the Mechanicville defense pitched the second half shutout as the Raiders move on and will face to top-seeded Schalmont in the title match at the Burgh on Friday with a 4:30 kickoff.

 

Class C

Stillwater 7  Chatham 1:   The Warriors scored five times in the first half and rolled to the victory over Chatham in a Class C quarterfinal in Stillwater.

Brooke Pickett scored four goals, with Devon Wagner, Tyan Staie and Paige Brinsko all adding single strikes for the top-seeded Stillwater squad.

Caroline Paolucci tallied in the second half for Chatham.

With the win Stillwater advances to the semifinals on Monday at Mechanicville where they’ll take on the fourth-seeded Warriors of Lake George in a 6:30 kickoff.

 

Lake George 4  Cambridge 1:  Trailing 1-0 early, Lake George evened the match before the break and scored three unanswered after halftime in posting the quarterfinal victory over the Indians.

Lily Gates connected at the 17:20 mark of the first half giving Cambridge the early advantage.

A Gabby Marchello strike at the 32:28 mark pulled the Warriors even and the teams went to intermission tied 1-1.

Early in the second half Rachel Jaeger found the range to give Lake George the 2-1 lead and midway through, Kylie Mann connected for the 3-1 advantage.

At the 68:43 mark Marchello added her second tally of the match, and the Warriors closed things out, advancing to the semi’s and date with top-seeded Stillwater on Monday.

Cambridge ends a fine season at 7-2 in Wasaren play and 12-5 overall.

 

Football, Soccer Sectional Outlook

With the Section II tournaments entering their second week of play in football and girls and boys soccer, let’s take a look at how many Wasaren teams are continuing to compete for a sectional championship.

In the Class C football tourney things played out as we talked about on this site last week with all four Wasaren schools advancing to the semifinal round this weekend.

The top two seeds in Stillwater and Cambridge-Salem handled their business as expected, the Warriors posting a 46-16 “W” over eighth-seeded Granville, and Indians turning back seventh-seeded Voorheesville 36-4.

The other two league squads came away with upset victories, at least on paper, with fourth-seeded Greenwich dominating #5 Fonda 45-7, and the sixth-seeded Bengals of Tamarac topping #3 Watervliet 28-16.

Semifinal weekend shakes out with #1 Stillwater hosting #4 Greenwich on Friday night and #2 Cambridge-Salem will entertain #6 Tamarac on Saturday afternoon.

The Friday night game should be a dandy.  Can Greenwich come into Stillwater and knock off the undefeated Warriors?  They could as the Witches after a week one loss to Cambridge-Salem are playing as well as anyone in Class C. Continue reading

Sectionals Roundup

Boys Soccer

Mechanicville 1  Hudson 0:  After a scoreless first half played between the 18’s, the Red Raiders increased the intensity after the break and cashed in with 18:00 remaining in regulation when Andrew Kraszewski found Zach Rapaccioulo who beat a defender and finished for the eventual game-winner in Class B quarterfinal action.

Zac White (5 saves), and the Mechanicville defense combined for the shutout as the Raiders move on to the semi’s and will face Schuylerville on Wednesday at Mohonasen High School.

 

Galway 2  Waterford 0:  Carson Scribner and Braden Boudreau connected for first half goals and the Galway “D” shut down the Fordians attack, posting the victory in a Class C quarterfinal.

Henry Flint with four saves earned the shutout for Galway.

 

Maple Hill 4  Stillwater 0:  In a 1-0 game at the half, Maple Hill took control with three scores after the break in posting the shutout “W” over Stillwater in Class C quarterfinal action. Continue reading