Tip-Off Tourneys Results

thumbnailCADJQTVI

A host of Wasaren teams wrapped up Tip-Off Tournaments on Saturday with a pair of league schools earning tournament championships.

Waterford 75  Salem 53

Leading Scorers: Fordians – Mike Talavera 27    TJ Kelley 20    Jake Houle 13       Generals – Eli Truhart 14     Ian Lockhart 12

Key Stat:  Waterford puts three players in doubles, shoots 16 of 17 from the stripe, and wins their own tip-off tournament in convincing fashion.

 

Hoosick Falls 63  Lake George 43

Leading Scorers:  Panthers – Jon Kempf 34     Max Kipp 10        Warriors – Cameron Orr 10   Juan Garcia 10

Key Stat:  The Falls used a 24-7 second period to take control, and used a 19-1 advantage in made free throws to keep the Warriors at bay.   With the win the Panthers claim the Lake George Tip-Off Tournament championship, beating two solid squads in St. Lawrence and Lake George over the weekend.

 

Argyle 74  Saratoga Catholic 73

Leading Scorers:  Scots- Peyton Lufkin 21    Derek Liddle 15    Parker Frost 12    Gabe Wood 12    Caide Flanders 12   Saints – Robbie Bolen 28    Anthony Barile 15    Hayden Day 12    Jordan Catone 11

Key Stat:  Argyle outscored the Saints 27-23 in the final period capped by a Gabe Wood’s tip-in at the buzzer giving the Scots the one-point “W” in the championship game of the Mike Beson Memorial Tournament.  Argyle held a 15-5 advantage in made triples, as the Scotties scored 60% of their game total from beyond the arc.

 

St. Lawrence 56  Stillwater 44

 

Saratoga Catholic 42  Loudonville Christian 35

Leading Scorers:  Saints – Ryleigh Dempsey 13         LC – Skyler Householder 18

Key Stat:  The Saints trailed 30-27 heading to the final frame, but outscored LC 15-5  over then final eight minutes to post the come-from-behind victory in the consolation game of the Mike Beson Memorial Tournament.

Friday Night Buckets

basketball-615x400-300x195

Boys Basketball

Waterford 105  Heatly 20

Leading Scorers:  Fordians – Mike Talavera 34    TJ Kelley 16      Heatly –  Christian Sogardorf  6

Key Stat:  The Fordians hung 38 points on the  board in the first period and cruised to the one-sided decision.

Take Away:  Waterford wins in a mismatch here but the Fordians are a good basketball team that will be a tough out for anyone this year.

 

Lake George 51  Stillwater 49

Leading Scorers:  Lake George – Cameron Orr 16   Juan Garcia 14        Warriors – Josh Luca 15   Brian McNeil 12

Key Stat:  Lake George used a 16-13 advantage in the final frame to pull out the narrow “W” in the Lake George Tip-Off Tourney.

 

Saratoga Catholic 64  Galway 52

Leading Scorers:  Saints – Robbie Bolen 33   Jordan Catone 12         Galway – Ryan Bredan 13

Key Stat:  The Saints jumped out to a 19-4 lead after the first quarter and rode that cushion to the season-opening victory in the Beson Memorial Tournament.  Spa shot it well from deep, bottoming 13 triples with Bolen connecting on seven.

 

Hoosick Falls 57  St Lawrence 44

 

Girls Basketball

Cohoes 37  Stillwater 29

Leading Scorers:  Tigers – Olivia Huneau 15       Warriors – Trinity Cutler 8     Marley Mueller 7

Key Stat:  In a low scoring affair, free throws played a major part with Cohoes converting on 11 of 24 attempts, while Stillwater managed just 3 of 9.

 

Mechanicville 56  Watervliet 23

Leading Scorers:  Red Raiders – Chloe Goverski 12      Charli Goverski 10     Gianna Cavotta 10     Jada Brown 8         Cannoneers – Amai Maldonado 10

Key Stat:  Trailing 9-8 after one, the Raiders outscoring V’liet 34-4 over the middle two periods in posting the dominant “W”.

 

Galway 43  Spa Catholic 40

Leading Scorers:  Galway – Ryan Ripepi 13     Emma Spadaro 10     Morgan Drouin 10    Saints –  Ashley Upson 12

Key Stat:  Galway knocked down five 3-pointers and put three players in doubles to post the win in the Beson Memorial Tournament.

 

 

Saratoga Catholic Boys Basketball Preview

spa catholic logo

Head Coach:  Brett Simpson

2018-19 Record:  6-15

Key Returning Players:  Jordan Catone Sr.  Ryan McCarroll Jr. are the only returning varsity players.

It will be a brand new system for the Saratoga Catholic program this year and head coach Brett Simpson likes the learning curve so far.  “Our kids have been working hard inside and out of practices and scrimmages.  We have gotten stronger with every practice and will continue to as we move forward.”

Simpson pointed specifically towards, “Ball movement and shooting,” as strengths of his Saints adding, “We will look to push the tempo and use our quickness to our advantage.”

In their effort to improve on the team’s record from a year ago the head coach sites the need to, “Rebound and defend.  If we can do both of those things at a high level we will be a tough team to play.”

The Saints mentor realizes the Wasaren is filled with competitive squads listing Hoosick Falls and Mechanicville at the top while adding, “The Wasaren league is extremely tough.  Anyone can beat anyone on a given night.”

In closing, when asked for a word or phrase that he hopes people will associate with his Saints, Simpson stated “Play smart, play hard, play together.  If we can do those three things we will succeed in basketball and also the real world.”

 

 

 

Wasaren Girls Soccer All-Stars

soccer-ball1

Offensive Player of the Year:  Brooke Pickett     Stillwater

Defensive Player of the Year:  Keelyn Peacock   Stillwater

First Team

Ryleigh Hopeck        Mechanicville       Jr.    Def

Savannah Bowe        Mechanicville      Sr.    GK

Teya Staie                 Stillwater              Jr.     F

Devon Wagner          Stillwater              Jr.     M

Jada Brown               Mechanicville       Sr.    M

Brynn Murphy           Mechanicville      So.    F

Lily Phillips                Cambridge           Jr.     F

Vanessa Evans           Cambridge           Sr.     F

Neveah D’Aloia          Mechanicville      So.    M

Samantha Lanoue     Hoosic Valley       Sr.     M

Sophie Champagne   Tamarac                So.    M

Maggie Brown            Hoosick Falls       Sr.     M

Molly Brophy              Greenwich           Jr.      Def

Addyson Galuski         Waterford            8th     M

Lauren Maher             Spa Catholic        Sr.      F

 

Second Team Continue reading

Wasaren Volleyball All-Stars

thCA8XNZSH

MVP:  Gabriella Cellucci      Tamarac     Sr.   OH

First Team

Giuliana DiCarlo        Tamarac             Sr.   S

Kaitlin Coleman         Mechanicville   Sr.   S

Shannon Brown         Hoosic Valley    Sr.   S

Adrianna Roarke        Cambridge        Sr.   S

Haley Russell               Waterford         Sr.   S

Catrina Murphy           Tamarac            Jr.   MH

Lyndsay Robens          Mechanicville   Sr.   MH

Eden Bailey                  Cambridge         Sr.   OH

 

Second Team

Kerianne Bugbee         Tamarac            Sr.   MH

Alivia Wood                  Mechanicville   Sr.   OH

Emaleigh Peckham      Hoosic Valley    Jr.   MH

Olivia Smith                   Hoosic Valley   Sr.   OH

Alice Roosevelt              Cambridge        Sr.   MH

Grace O’Reilly                Spa Catholic      Sr.   OH

Kyleigh Frank                Stillwater           Sr.   MH

Ayden Richard               Waterford         Sr.   MH

 

Honorable Mention

Tamarac:  Melissa Washock

Spa Catholic:  Allison Motler

Hoosic Valley:  Rachael Gregg  Katelyn St.Gelais

Cambridge:  Katie Simon  Maria Teal

Mechanicville:  Erin Salvadore

Waterford:  Skylar Kennedy

Saints Fall to New Lebanon

soccer-ball1

In a game tied 1-1 at the break, a pair of second half scores led the top-seeded Tigers past Saratoga Catholic in a Class D girls soccer quarterfinal on Monday.

Sydney Smith connected on the first of her two goals at the 27:00 mark of the first half giving the Tigers the 1-0 advantage.

Nine minutes later the Saints answered when Lauren Maher took an Ella Blanchard feed and finished, knotting the game at 1-1.

The game remained deadlocked through much of the second half before Smith found the range with her second tally of the match at the 75:00 mark  giving the Tigers the 2-1 lead.

An own goal late in the half gave New Lebanon the two goal cushion and the Tigers closed things out, advancing to the D semi’s with the hard fought “W”.

 

Football, Soccer Sectional Outlook

With the Section II tournaments entering their second week of play in football and girls and boys soccer, let’s take a look at how many Wasaren teams are continuing to compete for a sectional championship.

In the Class C football tourney things played out as we talked about on this site last week with all four Wasaren schools advancing to the semifinal round this weekend.

The top two seeds in Stillwater and Cambridge-Salem handled their business as expected, the Warriors posting a 46-16 “W” over eighth-seeded Granville, and Indians turning back seventh-seeded Voorheesville 36-4.

The other two league squads came away with upset victories, at least on paper, with fourth-seeded Greenwich dominating #5 Fonda 45-7, and the sixth-seeded Bengals of Tamarac topping #3 Watervliet 28-16.

Semifinal weekend shakes out with #1 Stillwater hosting #4 Greenwich on Friday night and #2 Cambridge-Salem will entertain #6 Tamarac on Saturday afternoon.

The Friday night game should be a dandy.  Can Greenwich come into Stillwater and knock off the undefeated Warriors?  They could as the Witches after a week one loss to Cambridge-Salem are playing as well as anyone in Class C. Continue reading

Sectional Soccer Results

soccer-ball1

Girls Class B

Mechanicville 4  Catholic Central 1:  Mechanicville scored a pair of goals in each half to secure the victory in the opening round of the Section II tournament.

Nevaeh D’Alioa with two goals and Hannah Garone and Patty Snyder with a goal apiece led the Red Raider attack.

Emily Drake connected with a first half tally for the Crusaders.

Mechanicville advances to the quarterfinals and will host Johnstown on Saturday.

 

Cohoes 2  Greenwich 1 OT:  Quincy Hytko found the back of the net in overtime giving the Tigers the win over the Witches.

Caileigh Miron for Cohoes and Tess Merrill for Greenwich connected with first half scoring strikes, while after the break defense took center stage as the two squads played through a scoreless second half setting up Hytko’s overtime heroics. Continue reading

Greenwich, Stillwater Cross Country Champs

The Greenwich girls and the Berlin boys earned league titles at the Wasaren Cross Country Championships at Saratoga Spa State Park on Tuesday.

Greenwich’s Brynne Wright and Nina Scambelluri finished one, two and the Witches claimed six of the top eight spots to post the victory.

Stillwater’s John Gannon won the boys race with Berlin’s Collin Douglas running second and Hoosick Falls’ Collin MacDonald third.

Girls Team Points

Greenwich 21  Emma Willard 67  Berlin 86  Stillwater 100  Spa Catholic 132  Mechanicville 192

Individual Times  3.04 mile course

Brynne Wright Greenwich 18:03

Nina Scambelluri Greenwich 18:10

Lily Czub  Hoosic Valley  18:52

Josie Smith  Emma Willard  18:52:43

Quinn Collins  Greenwich  19:02

 

Boys Team Points

Berlin 35  Stillwater 42  Greenwich 85  Spa Catholic 87  Hoosic Valley 95

Individual Times  3.04 mile course

John Gannon  Stillwater  17:16

Collin Douglas  Berlin  17:35

Collin MacDonald  Hoosick Falls  17:49

Jacob Ziem  Greenwich  18:10

Matt Kluck  Berlin  18:22

Section II Releases Soccer Pairings

soccer-ball1

The Wasaren league will be well represented in the upcoming Section II soccer tournaments with eight boys teams and nine girls squads competing.

The Stillwater girls earned the top seed in Class C, while Mechanicville is seeded #2 in the B classification.

The Mechanicville boys are seeded #2 in the B’s with Tamarac drawing the #4 seed.

Here’s a look at first round matchups for all the Wasaren teams.

Girls Class B

#13 Greenwich @ #4 Cohoes on Thursday

#11 Hoosick Falls @ #6 Greenville – Thursday

#15 Catholic Central @ #2 Mechanicville – Thursday

#9 Tamarac @ # 8 Broadalbin-Perth – Thursday

Class C

#12 Waterford @ #5 Cambridge – Friday

#11 Hoosic Valley @ #6 Maple Hill – Friday

Winner of Hadley Luzerne/Galway @ #1 Stillwater – Friday

Class D Play-in

#9 Saratoga Catholic @ #9 Heatly – Thursday

 

Boys Class B

#16 Hoosick Falls @ #1 Ichabod Crane – Thursday

#9 Greenwich @ #8 Broadalbin -Perth – Thursday

#13 Glens Falls @ #4 Tamarac – Thursday

#15 Cairo-Durham @ #2 Mechanicville – Thursday

 

Class C

#18 Berlin @ #15 Hoosic Valley  Play-in – Tuesday

#9 Cambridge @ #8 Schoharie – Thursday

Winner of Canjo/Middleburgh @ #4 Waterford – Thursday

On the girls side of things defending state champions and top ranked team in the state Stillwater is the class of the field in the C classification, with Voorheesville currently ranked third in the state sitting at the #2 seed.   Cambridge at the fifth seed could make a nice run.

In Class B look for Tamarac to win their 8/9 matchup with Broadalbin, and possibly Greenwich can pull the upset over Cohoes. Mechanicville at #2 should handle their business through the initial rounds with a potential semifinal match with last year’s Section II champion Holy Names.

For the boys in Class C Cambridge comes out of their 8/9 game only to face face top ranked Voorheesville who will have to get past the winner of today’s Berlin/Hoosic Valley match.  Waterford at #4 has a good chance to reach the semi’s.

In Class B Tamarac at the #4 seed could make a deep run as the Bengals will be a tough out for anyone.  Look for #2 Mechanicville to run through their bracket all the way to the finals.